تست

گیربکس | راهنمای انتخاب گیربکس

گیربکس

گیربکس (GearBox) که در زبان فارسی معادل آن جعبه دنده میباشد، ماشینهایی هستند که بعد ازموتور یا سر راه وسایل صنعتی قرار میگیرند و میتوان باکم و زیادکردن نسبت توسط مکانیزم داخل گیربکس، گشتاور مورد نیاز دستگاه را بدست آورد.

گیربکس ها به دو دسته تقسیم میگردند:

  • گیربکس کاهنده
  • گیربکس افزاینده

گیربکس کاهنده:

این نوع گیربکس بین محرک و متحرک قرار میگیرد و دور مورد نیازرا تأمین میکند و در تیپ های مختلفی ساخته میشود.

  • گیربکس با چرخ دنده های ساده:

ساده ترین سیستم درگیری دو محور موازی با استفاده ازچرخ دنده های ساده امکانپذیر میباشد که دنده کاملاً موازی درامتداد محور شافت میباشد و بیشترین کاربرد را در گیربکس های خودرو و گیربکس های ماشینهای ابزارمانند تراش و فرز و غیره دارد. انتقال نیرو در دنده های ساده بصورت سطح وخطی میباشد. این نوع چرخ دنده ها در ابعاد مختلف تولید میشود.

  • گیربکس با چرخ دنده های هلیکال:

این نوع چرخ دنده ها از دسته چرخ دنده های مارپیچ میباشند. انتقال نیرو در این دنده ها با حرکت یک نقطه در امتداد سطح دنده انجام میشود. کاربرد این نوع دنده ها بمنظور کاستن صدا و درگیری نرم چرخ دنده ها درسیستم های مختلف انتقال نیرو بکار میروند و میتوانند در دورها و توانهای بالاتری نسبت به دنده های ساده استفاده شوند.

  • گیربکس با چرخ دنده های جناغی:

بمنظور کاستن نیروی محوری اعمال روی شفت دنده ها و چرخ دنده های هلیکال وهمچنین افزایش میزان گشتاور انتقال یافته، دنده های هلیکال بصورت متقابل بعنوان جناغی بکارمیروند. این نوع دنده ها در گیربکس های کاهنده پرقدرت مانند آسیاب های سیمان، ورودی خط فولاد و امثال آن بیشترین کاربرد را دارند.

  • گیربکس با چرخ دنده های حلزونی:

در حالاتیکه میزان کاهش سرعت بالا بوده وهمچنین فضا محدود میباشد و دومحور ورود و خروج در یک امتداد نباشد از گیربکس های حلزونی و یا مرکب که از چرخ دنده حلزون و پیچ حلزون استفاده میگردد.

  • گیربکس با چرخ دنده اسپیرال یا مخروطی پیچ:

در گیربکس هایی که بمنظورانتقال نیرو در محورها، متعامد و غیرمتعامد و متنافر نیاز به سیستم درگیری دنده ها در دوسطح مورب بوده که توسط چرخ دنده های مخروطی مارپیچ با دنده های هلیکال ترکیب شده تامین میگردد.

  • گیربکس با چرخ دنده های خورشیدی:

امروزه در صنایع سبک وسنگین برای کاهش و یا افزایش دور درصورت بالابودن نسبت تبدیل وتوان های بسیار بالا درفضاهای محدود و راندمان بالای گیربکس، ازاین نوع چرخ دنده ها استفاده میشوند. چرخ دنده های خورشیدی باقابلیت استفاده در دورهای بالا و توان های بالا یکی ازپرکارترین چرخ دنده ها در صنایع نوین معرفی شده اند.

  • گیربکس فن برج های خنک کن یا کولینک تاور:

در صنایعی که میبایست ازفن های خنک کن آب مصرفی و کاهش حرارت چرخه تولید انرژی استفاده کرد، بمنظور تأمین دورلازم جهت خنک کنندگی کافی از گیربکس های مخصوصی به نام گیربکس های فن برج های خنک کن یا کولینگ تاور استفاده میشود.

گیربکس کاهنده و افزاینده

گیربکس افزاینده:

در صنایع کشور بخصوص صنایع نیروگاهی و صنایع پالایشگاهی و صنایع پتروشیمی و غیره، نیاز به گیربکس های پر دور بالا میباشد که آنها گیربکس های افزاینده نامیده میشوند.

جهت سهولت در انتخاب، انواع دسته بندی های گیربکس به همراه مشخصات آنها در ذیل مشاهده و قابل بررسی است.